
Lars Vilks-stipendiet delas ut på Kulturhuset
För fjärde året i rad delas Lars Vilks-stipendiet ut till en person/personer som ska verkar för yttrandefrihet och eller konstnärlig frihet – i Lars Vilks anda. I år går stipendiet till konstnärerna Leif Elggren och Carl Michael von Hausswolff och deras konstprojekt KREV. Förkortningen står får Konungarikena Elgaland-Vargaland och är ett territorium som består av världens alla gränser i samma anda som den av Lars Vilks utropade mikrostaten Ladonien.
– Lars träffade de båda konstnärerna vid olika tillfällen bland annat på konstnärliga mikronation utställningar där både Ladonien och KREV ingick. Han var positivt inställd till KREV och respekterade båda konstnärerna, berättar Martin Schibli, konstvetare och sammankallande i stipendienämnden sedan 2025.
Martin Schibli kommer själv att medverka i det spännande programmet som sätter fokus på konceptkonsten och genomförs på Kulturhuset söndag 12 oktober med start klockan 14.
Schibli kommer att presentera den japanska konceptkonstnären Yoshio Nakajima. Författaren Claes Britton ger sin bild av konceptkonsten genom museichefen Pontus Hultén vars biografi han har skrivit. Nicole Jonsson, amanuensen vid Skissernas museum i Lund, föreläser på temat: Nimis: Ett monument mot monumentets logik.
– I programmet ger vi tre perspektiv på konceptkonsten som på många sätt var en förutsättning för Lars konstnärskap och Nimis. Konceptkonsten baseras på att idén är det centrala i konsten – det kan finnas mycket humor i det, säger Martin Schibli.
Efter en paneldiskussion blir det musikprogram av pianisten Beniko Nakajima. Därefter delas stipendiet ut klockan 16.05.
Så lyder stipendiemotiveringen:
"Sedan mer än trettio år förvaltar KREV, Konungarikena Elgaland-Vargaland, ett territorium som består av världens alla gränser. Precis som den av Lars Vilks utropade mikrostaten Ladonien är Leif Elggrens och Carl Michael von Hausswolffs mikronationella konstprojekt ett pionjärverk inom den interaktiva, internetbaserade konsten i Sverige. Med lika delar fantasi, humor och besatthet har det belyst just de gränstvister mellan det estetiska och det politiska som var centrala även för Lars Vilks konstnärskap."
Läs mer på KREVs hemsida: https://elgaland-vargaland.org/
Läs även Kullalivs artikel om Lars Vilks www.kullaliv.se/se/aktuellt/kullaliv-minns-lars-vilks-1946-2021/